Skialpinizmus.

Milovníci extrémnych športov môžu využiť Saľatínsku a Spálenú dolinu na skialpinistické túry a zjazdy. Roháče sú pre skialpinizmus dostupné v termíne od 21. decembra do 15. apríla. Sú to mimoriadne náročné a nebezpečné trasy, a preto netreba zabúdať na dodržiavanie návštevného poriadku TANAP-u.

Skialpinizmus - Zuberec

BOKAMI Západných Tatier.

Skialpinizmus má aj v Zuberci silných fanúšikov, preto v obci vznikol Skialpinistický oddiel (+ 421 43 5395 101). Každoročne tu poriada pretek: "Bokami Západných tatier". Je to trojdňový pretek dvojíc, pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Pretekári absolvujú každý deň náročnú trať s prevýšením okolo 2200m. Stúpajú väčšinou na skialpinistických pásoch, ale aj pešo s mačkami na nohách. Výnimkou nie sú ťažké výšľapy s prvkami lezenia na skale, či krátke zlanenie. Zjazdy sú v náročnom teréne, často v žľaboch so sklonom okolo 40 stupňov.
Štart prvej etapy je z ústia Bobroveckej doliny v západnej časti Západných tatier s cieľom na Oravskej strane, na Zverovke. Druhá etapa vedie z Oravy na severnej strane Roháčskej časti Západných tatier s cieľom na Žiarskej chate. Posledná tretia etapa prevedie pretekárov po úbočiach a končiaroch Žiarskej doliny. Pretekári (dvojice) súťažia v každej etape formou štart-cieľ a víťazom sa stáva družstvo s najnižším súčtom dosiahnutých časov za všetky tri dni.